luni, 1 decembrie 2008

Steaua - Unirea Urziceni

Steaua - Unirea Urziceni, era ultimul derby din acest tur de campionat, ultimul meci al ligii 1 din acest tur de campionat, derby ce a fost amenintat cu cateva ore inaintea partidei, de o ceata densa ce nu te lasa sa vezi nici macar la 50 de m in fata. La ora de incepere a meciului insa, ceata s-a mai ridicat, si astfel a putut sa inceapa ultimul derby al campionatului. Unirea Urziceni isi dorea sa nu piarda, pentru a incheia turul de campionat pe locul 1, din postura de lider, iar Steaua Bucuresti era condamnata sa castige pentru a nu se rupe de plutonul fruntas, si pentru a mai avea sanse la campionat. Steaua nu mai castigase de 14 meciuri, iar Unirea venea dupa un egal pe teren propiu in fata lui Poli Timisoara.
Unirea Urziceni s-a multumit sa se apare bine in prima repriza, si sa nu-i lase pe Stelisti sa se apropie de poarta. In a2-a repriza, registrul s-a schimbat, si Unirea Urziceni, a inceput sa puna probleme si in atac celor de la Steaua, mai ales dupa minutul 80, cand Petre Marin a fost eliminat dupa un fault la marginea careului pentru care a primit al2-lea galben. Insa pana la finalul meciului, surprinzator, Steaua a fost echipa care a marcat in minutul 90, golul unei victorii nesperate, printr-un gol norocos al grecului Kapetanos, venit dupa un sut al lui Ovidiu Petre, care l-a lovit in spate pe Kapetanos. Asadar Steaua - Unirea Urziceni 1-0, si Steaua egaleaza pe CFR Cluj la puncte, si vine la 6 puncte in spatele lui Dinamo, si 7 puncte in spatele Unirii Urziceni, dupa acest ultim meci, putem spune ca, campionatul Romaniei a fost relansat.